Barva roku 2019. Víte, jaká to je?

V interiérovém designu se barvy používají neustále. Ve výmalbě, tapetách, podlahových krytinách, nábytku a dekoracích. Každý rok vyhlašují renomované firmy barvu roku. Jedná se o reakci na dění a vývoj ve společnosti. V této oblasti mají nejsilnější slovo dva koncerny, Pantone a Akzo Nobel, který vyvíjí barvy Dulux.

Barva roku podle Pantone

V určování barevných trendů je tato společnost z New Yorku nejvýznamnější. Byla založena na počátku 60. let a postupně si vydobyla velmi silnou pozici v mnoha oblastech. Dvakrát do roka se sejde skupina profesionálů z oblasti umění, médií a designu. Ti zvolí finální barvu, která poté určuje trendy v mnoha oblastech života. Volbě samozřejmě předchází detailní výzkum trhu. Na konci roku 2018 zvolila barvou roku 2019 odstín Living Coral, tedy živoucí korálová. Jedná se o tlumenou oranžovou barvu, která má zlatý nádech. Vzorem pro ni byly korálové útesy, které představují povzbuzení, naději, udržitelnost a ekologii. V dnešní digitální době, kdy většina lidí tráví mnoho času u počítačů a sociálních sítí, bylo nutné najít barvu, která vyzývá k novým činnostem a prožívání okamžiků radosti. Volba tedy padla na tento svěží a živý odstín korálové barvy.

oblíbená barva 1

Barva roku podle Akzo Nobel

Nátěrové barvy Dulux zná téměř každý. Proto i společnost Akzo Nobel má ve výběru barev důležité slovo. Pro rok 2019 zvolila estetická komise vítězem odstín Spiced Honey, tedy kořeněný med. Jedná se o hřejivou neutrální barvu. Možná se Vám bude na první pohled zdát nudná a nevýrazná. Nicméně v kombinaci s jinými barvami se teprve ukáže její krása. Má vzbudit pocit útulnosti, člověka příjemně naladit, povzbudit k relaxování a nastolit příjemnou atmosféru.

 oblíbená barva 2

Jak tyto barvy použít?

Jakou barvu byste do svého domova zvolili Vy? Co se týče korálového odstínu, nebojte se ho využít v podobě tapety či výmalby. Doporučujeme však jen jednu zeď, aby barvy nebylo příliš. Tento odstín povzbuzuje touhu po hravosti, skvěle se tedy hodí do dětských pokojů. Krásná je kombinace se zemitou zelenou barvou nebo s tmavě modrou. Doplňky bychom doporučovali volit ve zlatavých nebo hnědých odstínech. Pokud se nechcete pouštět do velkých změn, ale chcete jít s dobou, zkuste obraz z naší nabídky, kombinace těchto barev je totiž aktuálně nejvíc trendy!

oblíbená barva 3

Pokud se rozhodnete pro barvu kořeněného medu, která je méně výrazná, určitě nebude problém s ní vymalovat/vytapetovat všechny stěny. Fádnost zde totiž krásně rozbijete nábytkem a doplňky v jiných barvách. Jelikož je barva opravdu univerzální, můžete ji zkombinovat s více barvami. V tomto případě doporučujeme zvolit černý či tmavě hnědý nábytek. Nebojte se ani bílé pohovky. Skvělého kontrastu dosáhnete s tmavě modrou nebo zemitou červenou a oranžovou barvou.

Obě zmíněné barvy jsou velmi příjemné a nenásilné. Jako v mnoha směrech evokují návrat k přírodě a ekologii. Nejsou křiklavé a nepůsobí chaoticky. Proto se jich nebojte a pusťte se do obnovy interiéru, ať jdete s dobou!