Cestujte po světě z pohodlí domova!

Pokud zařizujete byt nebo jen hledáte nové dekorace pro zútulnění stávajícího domova, pak je toto článek právě pro vás. Již nějakou dobu jsou na trhu nástěnné mapy světa. Působí moderně a hlavně něco vypovídají o svém majiteli. A to je trefa do černého. Pojďme se podívat, jaké druhy map existují a na jakém místě v bytě se budou nejlépe vyjímat. V neposlední řadě pro vás máme i pár tipů, jak klasický obraz povýšit na dekoraci, kterou bude každá návštěva obdivovat.

Na výběr máme opravdu velké množství map. Pro zdokonalení bytu nejčastěji vybíráme zeměpisné zobrazení, k dostání je například i politické či panoramatické. Někdo dá přednost mapě světa, jiný mapě Evropy či České republiky. My se však nejdříve podíváme detailněji, jaké druhy této dekorace si lze pořídit.

  • Stírací mapa. Funguje na principu stírání míst, která jsme navštívili. Je vhodná pro cestovatele a je ideální jako dárek. Pokud chcete blízkou osobu překvapit dovolenou, není nic originálnějšího, než mu darovat tento druh mapy s již setřenou destinací, kam se chystáte!
  • Magnetická mapa. Tento druh se hodí zvláště do školy či dětského pokoje. Mapa je připevněna na magnetické desce a daná místa si označujete magnetkami různých tvarů a barev. Existují různé verze. Můžete na ni doplňovat anglické názvy míst, skládat ji jako puzzle, atd.
  • Korková mapa. Vhodná pro ty kreativnější, protože poskytuje nejvíce možností zaznamenání vašich výletů. Na zvolená místa můžete psát různé poznámky a přišpendlovat obrázky, články či fotografie. Na trhu je i sloučená verze – stírací mapa na korkové desce. Jak vidíte sami, fantazii se meze nekladou!
  • Mapa jako obraz či tapetaPokud se rozhodnete pro tapetu, je nutné mít připravený podklad. Zeď by měla být suchá, čistá a odmaštěná. Na tapetu natřete lepidlo a pak pomalu odshora dolů nalepte na zeď. Případné bublinky vzduchu a nerovnosti pod tapetou vyhladíte hadříkem (při vyhlazování postupujte vždy od středu ke stranám). Doporučujeme k těmto mapám rám. Bude to vypadat lépe a rám můžete sladit s barvou či dřevem, které máte v interiéru. Některé hobby-markety nabízejí zhotovení rámu dle vašich požadavků – vyberete si materiál, odstín dřeva či barvu a libovolné rozměry. Zarámované mapy se také často objevují v prostorách firem a společenských center. Určitě potvrdíte, že působí reprezentativně.

obraz na platne mapa sveta

Jaké zvolit umístění pro cestovatelskou mapu světa?

Nástěnná mapa světa je pro cestovatele ten nejlepší dárek. Budete mít přehled, jaká místa jste navštívili a vzpomínky na cizinu vás budou provázet i doma. V pohodlí svého bytu tak můžete plánovat další cesty za dobrodružstvím.

Kam však mapu umístit? Jestliže máte pracovnu, stěna nad pracovním stolem je to pravé. Mapy světa se skvěle vyjímají i v halách a na chodbách. Lidé si ji také často zavěšují do obývacího pokoje nad pohovku, aby měli na dosah krásné vzpomínky. Máte děti? Budou z ní nadšení! Korková, stírací nebo magnetická mapa je do dětského pokoje dobrá volba. Umístěte ji dětem na dosah, aby si mohly samy vyznačovat navštívená místa. Koupíte jim nadčasovou hračku, kdy si dítě formou hry osvojí základy zeměpisu.

Obraz na plátně mapa na zed

Tipy jak z mapy světa udělat nevšední dekoraci

Pokud jste nenavštívili všechny státy světa, ale jen pár, máme pro vás nápad. Určitě teď přemýšlíte, jak nástěnnou mapu doladit a zahrnout do ní i vzpomínky. Sepište si země, které jste navštívili. Ke každé zemi máte jistě vzpomínkové foto, které dejte do rámečku. Poté z jednotlivých států natáhněte provázky, které povedou k dané fotografii umístěné vně mapy. Fotorámečky mohou být stejné, nebo každý jiný. Mohou okolo mapy tvořit kruh nebo je poskládejte neuspořádaně. Záleží jen na Vás. Vznikne tak krásná vzpomínková nástěnná dekorace.

obraz na platne samolepka

Originální je také umístit na mapu poličky. Lepší je však zvolit menší mapu, aby nebyly police přes celou stěnu. Na poličky si pak umístěte suvenýry a vzpomínkové předměty z cest.

A nyní něco pro ty z vás, kteří chtějí zútulnit kancelář. Okolo mapy světa natáhněte led pásky. Uvidíte, jak Vám v pozdějších hodinách zpříjemní pracovní místnost. Pokud má vaše firma i pobočky v jiných státech, umístěte na dané kontinenty na mapě nástěnné hodiny. Budete tak bez problému vědět, kdy lze zavolat kolegům do zahraničí. Hodiny můžete použít i na mapu doma, jestliže máte rodinu v jiné zemi.

Přejeme Vám šťastnou ruku při výběru a věříme, že stejně tak jako Vaše sny o cestování se vyplní i mapa světa vlaječkami o dosažených místech!