Jaké barvy se hodí do dětského pokoje?

Pokud plánujete či přestavujete dětský pokoj, otázka barev je první, kterou byste si měli položit. Teprve po výběru barev je dobré řešit, zda a jaké bude mít pokoj téma (safari, námořník, princezna,…). Nezapomeňte při kombinaci barev postupovat opatrně, aby celek nepůsobil chaoticky. Každá barva je jedinečná a má mnoho odstínů. Do dětského pokoje doporučujeme kombinovat maximálně tři až čtyři barvy, z nichž jedna bude neutrální bílá. Pastelové a tlumené odstíny se hodí spíše do místnosti pro miminko. U starších dětí si můžeme dovolit více experimentovat. Důležitý je fakt, že barvy působí na dětskou psychiku a jelikož děti tráví v pokojíčku mnoho času, nepodceňujme jejich výběr. Pro děti spíše pasivnější doporučují designéři sytější a teplejší barvy (oranžová, žlutá). Naopak pro aktivní děti se hodí tlumené a studené barvy (fialová, modrá).

Vašemu dítěti byste měli dát prostor, aby si řeklo samo, jakou barvu preferuje. Samozřejmě mu předložte konkrétní varianty. Bude to přeci jen ono, kdo bude v pokojíčku trávit nejvíce času.

Význam jednotlivých barev

  • Bílá. Neměla by být jedinou barvou, protože sama působí studeně. V kombinaci s jinými barvami však působí neutrálně.
  • Černá. Především pro malé děti se nedoporučuje (naopak starší teenageři ji někdy sami vyhledávají). V této souvislosti bychom rádi zmínili, že v současné době jsou oblíbené dětské pokoje v nordic stylu, kde vévodí bílá, šedá a černá. Tato kombinace je pro nás dospělé krásná, avšak na malé dítě nepůsobí vesele, spíše navozuje úzkost. Jiná situace samozřejmě je, když tyto tóny doplníte a rozsvítíte různě barevnými doplňky.
  • Šedá. Podle psychologů nevyvolává žádné emoce a je dobré ji doplnit výraznější barvou.
  • Hnědá. Opět zde platí, že je dobré ji doplnit výraznějšími barvami, protože sama o sobě je nevýrazná a u dětí nejméně oblíbená.
  • Červená. Ve větší míře působí agresivně, mělo by se s ní zacházet opatrně a do dětského pokoje je vhodná spíše v dekoracích.
  • Fialová. Podporuje myšlení a soustředění se. Neměla by být v tmavých místnostech. Místo nátěru lze samozřejmě zvolit i tapetu, jako například na obrázku níže.

  • Modrá. Nedoporučuje se pro smutné a úzkostlivé děti. Naopak podporuje myšlení, je tedy vhodná pro hyperaktivní děti.
  • Žlutá. Je veselá a podporuje zvědavost. Pozor však na její zářivé odstíny, mohou z nich bolet oči, protože hodně odráží světlo.
  • Zelená. Evokuje přírodu. Je přátelská a veselá. Moderní jsou nyní spíše její tlumené odstíny. Stejně tak bychom měli přistupovat i k barvě oranžové.
  • Růžová. Oblíbená barva holčiček, nebojme se jí. Je to harmonická a přátelská barva. Růžové barvy však s mírou, aby pokoj nepůsobil „přeslazeně“.

Módní trendy ve výběru barev

Aktuálně jsou v oblibě pastelové barvy. Do pokojíčku pro holčičku doporučujeme kombinaci růžové barvy doplněné šedou nebo tyrkysovou. Nejnovějším trendem je růžová barva doplněná zlatou či světle kávovou. Co se týče pokojíčku pro chlapečka, dominuje barva modrá. Její tmavý odstín působí zajímavě v souladu s bílou a jemně červenou. Designéři také doporučují zkombinovat světle modrou barvu s šedou a bílou.

Pokud zvolíte neutrální barvy bílou a šedou, můžete pokoj rozzářit samolepkami na zeď, které jsou aktuálně trendy.