Líbí se vám japonský minimalismus?

Koncept minimalismu je japonské mentalitě vlastní již dlouhou dobu a projevuje se ve všech sférách života. Tento směr nám vlastně přibližuje japonský styl života, kdy méně znamená více. V dnešní hektické době, kdy lpíme na materialismu, je pro nás nepředstavitelné spokojit se s málem. Japonci to však dokážou. Nemají budoucí čas, přemýšlí jen v rámci přítomnosti a je pro ně důležité, co je právě nyní a teď.

japonsky minimalismus 1

Základ minimalismu spočívá v myšlence ponechat si pouze věci, které vás činí šťastnými. Když máte málo věcí, neztrácíte čas nakupováním a uklízením. Máte tak více prostoru si užívat života a být s přáteli či rodinou. Hodnoty se zde staví nad materiální statky.

 

Jak si interiér v minimalistickém stylu zařídit?

Pojďme však minimalismus vztáhnout na oblast designu. První, co musíte udělat, je zbavit se všech zbytečných věcí. Věcí, které již ztratily hodnotu a nedělají radost. Může se jednat o dekorace, oblečení, kuchyňské potřeby, dokonce i velké kusy nábytku. Prostor se nádherně provzdušní, zvětší a budete se cítit uvolněněji. Nebudou vás rušit zbytečnosti a budete řešit jen důležité věci.

První krok máte za sebou. Nyní vás obklopují jen potřebné a důležité věci. Další činností by měl být výběr barvy. Výmalba je v minimalismu nejčastěji bílá. Tedy jednoduchá a univerzální. Pokud bílou nechcete, zvolte jiné světlé a tlumené odstíny. Nábytek by měl být nadčasový, aby vydržel více let. Volte jednoduché tvary. Co se týče materiálu, tento japonský směr fandí dřevu, bavlně a porcelánu. Pokud budete zařizovat například obývací pokoj, zvolte dřevěnou podlahu (nebo alespoň její imitaci), bílou pohovku a křeslo, černý jednoduchý kovový stolek. Na stolek umístěte maximálně jednu dekoraci jednoduchého tvaru. Ke stěně umístěte černý kovový policový díl, do kterého můžete umístit menší květinu, fotorámeček či vaši oblíbenou dekoraci. Z oken sundejte záclony a ponechte je bez zastínění nebo si pořiďte tzv. japonské stěny světlých barev.  Jsou to panelové posuvné rolety v oknech. S květinami to také nepřehánějte. Stačí jedna či dvě zelené rostliny. Z osvětlení jsou nejvhodnější bodovky, použít však můžete i světla jednoduchého tvaru a světlé barvy.

Do místnosti můžete použít například i paraván. Motiv by měl být zvolen v japonském duchu. Uvádíme příklad paravánu z našeho e-shopu s motivem bambusu. Paraván je oboustranný, lehce přenosný a vyrobený z kvalitního plátna. Má stabilní dřevěný rám, můžete jej tedy přenášet po místnosti, jak uznáte za vhodné. Tento módní doplněk rozdělí či ozdobí místnost, záleží jen na vás, kam ho umístíte.

japonsky minimalismus 2

Pokud se chcete Japonsku přiblížit co nejvíce, zakupte si kvalitní porcelánový čajový servis. Je to snad jediná věc, na které Japonci nešetří. V jednoduše zařízeném prostoru se bude skvěle vyjímat.  A teď už stačí jen pozvat návštěvu. Uvidíte, že si budete hostů více všímat, protože vás nebudou rušit ostatní nedůležité věci a předměty.